Umów wizytę +48 501 89 49 89

Zapalenie ścięgna achillesa

Masz problemy, żeby stanąć na palcach? Odczuwasz ból z tyłu pięty lub w łydce? Jeżeli tak, to niewykluczone, że dopadło Cię zapalnie ścięgna Achillesa. Jest to jedno z najczęstszych schorzeń, z którym trafiają pacjenci do naszego gabinetu w Krakowie. Może ono dotknąć nie tylko osoby aktywne fizycznie, ale też tych, którzy ze sportem nie mają nic wspólnego. Przyczyn rozwinięcia się stanu zapalnego może być wiele.

To może być nadmierna aktywność fizyczna, źle dopasowane obuwie, nadwaga, nieprawidłowa biomechanika chodu i wiele innych. Oprócz leczenia objawowego np. falą uderzeniową ważne jest, by w miarę możliwości wyeliminować przyczynę problemu. Wówczas o wiele łatwiej wyleczyć zapalenie ścięgna Achillesa oraz zapobiec jego nawrotom. Sprawdź, jakie są przyczyny, objawy i jak powinno wyglądać prawidłowe leczenie tego uciążliwego schorzenia?

Zapalenie ścięgna Achillesa objawy

Ból w łydce lub nad samą piętą, problemy ze wspięciem się na palcach, kłopot ze schodzeniem po schodach – to główne objawy zapalenia ścięgna Achillesa. U sportowców borykających się z entezopatią Achillesa dolegliwości bólowe w obrębie ścięgna pojawiają się na początku tylko w czasie aktywności fizycznej albo po treningu, czy też zawodach. Jeżeli nie podejmie się leczenia od razu to w niedługim czasie nawet spokojne chodzenie może sprawiać trudności, a ból odczuwalny będzie na każdym kroku. U osób, które nie uprawiają sportu pierwsze objawy to zazwyczaj właśnie ból podczas schodzenia po schodach, problemy ze wspinaniem się na palcach, generalnie wszystkie ruchy angażujące ścięgno Achillesa. Jeżeli zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienione objawy to koniecznie odwiedź ortopedę. Standardowo w przypadku podejrzenia entezopatii Achillesa wykonuje się badanie USG, na którym dokładnie widać całe ścięgno, stan zapalny, a także ewentualne zwapnienia. Zwlekanie z podjęciem leczenia może skutkować poważnymi konsekwencjami. Objęte stanem zapalnym ścięgno staje się słabsze – może dojść do jego naderwania, bądź zerwania.

Zadzwoń i umów się na wizytę teraz! +48 501 89 49 89

Przyczyny zapalenia ścięgna Achillesa

Cierpisz na wyżej opisane dolegliwości i chciałbyś się dowiedzieć, co je wywołało? Przyczyny zapalenia ścięgna Achillesa to przede wszystkim mikro-urazy w obrębie ścięgna. Doszło do nich na skutek codziennych przeciążeń, które nawarstwiały się na przestrzeni tygodni, czy nawet miesięcy. O ile w przypadku zawodowych sportowców są one przeważnie związane z ciężkim treningiem lub zawodami, to w przypadku osób uprawiających sport sporadycznie, bądź amatorsko są najczęściej efektem złej rozgrzewki, nie wystarczającego „rozgrzania” ścięgna, złej techniki biegu, czy też źle dobranych butów sportowych. Tak wyglądają przyczyny zapalenia ścięgna Achillesa w przypadku osób aktywnych fizycznie. Z kolei u osób, które na co dzień nie uprawiają sportu najczęstszymi czynnikami sprawczymi są: nadwaga, nieprawidłowo dobrane obuwie (twardy zapiętek), osłabione mięsnie łydek, rzadziej choroby (np. dna moczanowa). Poniżej znajdziesz metody leczenia stanu zapalnego Achillesa, zarówno te mniej, jak i bardziej skuteczne, te bardziej i mniej inwazyjne dla organizmu.

Leczenie zapalenia ścięgna Achillesa

Leczenie zapalenia ścięgna Achillesa do niedawna obejmowało głównie takie zabiegi fizykalne jak ultradźwięki, pole magnetyczne, laser, czy krioterapię. Oprócz tego pacjentom zalecano odciążenie chorej nogi oraz ćwiczenia rozciągające, no i oczywiście przepisywano niesteroidowe leki przeciwzapalne. Częstą praktyką bywało (i nadal się to niestety praktykuje) ostrzykiwanie sterydem, czyli tzw. blokadę. Powoli od tych metod leczenia się odchodzi z racji niskiej skuteczności, chodzi tu głównie o wyżej wymienione zabiegi fizykalne oraz blokady. Jak więc leczyć entezopatie Achillesa? W przypadku zapalenia ścięgna Achillesa można wykonać iniekcje z osocza bogatopłytkowego PRP. Uzyskuje się je z odwirowanej krwi pacjenta i wstrzykuje do miejsce stanu zapalnego. Osocze PRP daje bardzo dobre efekty terapeutyczne, aczkolwiek jest to drogi zabieg, kosztuje czasem nawet 1000 zł – zależy od miejsca. Nie ma też gwarancji, że jeden zastrzyk z osocza załatwi sprawę. Niekiedy trzeba wykonać 2-3 iniekcje na przestrzeni roku, by wyleczyć ścięgno Achillesa. Metodą bardziej ekonomiczną, choć trochę bolesną jest terapia falą uderzeniową. Szczegóły poniżej.

Fala uderzeniowa na zapalenie ścięgna Achillesa

Proces naprawczy struktur objętych stanem zapalnych może potrwać nawet kilka tygodni i tyle też mniej więcej trwa każda terapia falą uderzeniową na ścięgno Achillesa. Czasem już po kilku zabiegach pacjenci czują poprawę, natomiast trzeba się liczyć z tym, że do pełnego wyleczenia konieczne może być wzięcie 8-10 zabiegów falą uderzeniową. Zabiegi wykonuje się co kilka dni, co pozwala tkankom miękkim na odpowiednią regenerację. Sam zabieg falą uderzeniową jest nieinwazyjny, chociaż jak już zostało wspomniane może być dla niektórych mniej lub bardziej bolesny. Jest to jednak ból, który na pewno da się wytrzymać, zwłaszcza że trwa to tylko kilka minut. Po zabiegu ból w okolicy potraktowanej falą uderzeniową maleje – to dlatego, że fala uderzeniowa ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozciągające. A co się dzieje w środku, a więc w samym ścięgnie? Podczas zabiegu pobudzona zostaje cyrkulacji krwi, przez co tkanki są lepiej odżywione. Wzrasta też produkcja naturalnego kolagenu, a przecież jest to główny budulec tkanek miękkich. Celem terapii jest przyspieszenie naturalnej regeneracji organizmu. To ogromny atut, ponieważ można odstawić niesteroidowe środki przeciwzapalne, które tylko obciążają układ pokarmowy. I na koniec jeszcze jedna ważna kwestia – na terapię falą uderzeniową nie trzeba mieć skierowania, wystarczy umówić się na zabieg i przynieść ze sobą wynik badania USG – to wszystko.

Umów się na wizytę już teraz!

Kapelanka 13A | 30-347 Kraków
Pon-Pt 08.00 – 20.00 ; Sb 9.00 - 14:00 (wymagane umówienie terminu wizyty)
© 2024 All rights reserved by Fala Uderzeniowa - Kraków | Polityka prywatności
Zapisz się online Zadzwoń