Umów wizytę +48 501 89 49 89

Łokieć tenisisty

Doskwiera Ci przenikliwy ból łokcia? Zauważyłeś spadek siły w nadgarstku i nawet najprostsze codzienne czynności jak przekręcenie klucza w zamku sprawiają ci problem? Możesz cierpieć na tzw. „łokieć tenisisty” lub „łokieć golfisty – zależy od miejscowienia bólu. Jeżeli boli cię łokieć od strony wewnętrznej jest to najprawdopodobniej „łokieć golfisty”. Jeżeli jednak ból odczuwasz w łokciu od zewnątrz to dopadł cię „łokieć tenisisty”. Nie musisz wcale grać w tenisa by złapać taką kontuzję.

Paradoksalnie nie dotyczy ona wcale zawodowych tenisistów. Najczęściej doskwiera ona pracownikom biurowym, informatykom, grafikom, którzy przez wiele godzin używają myszki czy też klawiatury. Drugą grupę, najbardziej podatną na „łokieć tenisisty” stanowią instalatorzy, monterzy, którzy wykonują powtarzające się ruchy śrubokrętem, wkręcają, wykręcają itp. Właśnie powtarzające się ruchy doprowadzają do mikro-urazów, które się nawarstwiają z czasem tworząc stan zapalny w obrębie bocznego nadkłykcia kości ramiennej. Przeczytaj ten tekst, a dowiesz się w jaki sposób wyleczyć „łokieć tenisisty” bez operacji.

„Łokieć tenisisty” przyczyny

Jak już zostało wspomniane powyżej zapalenie nadkłykcia bocznego, a więc „łokieć tenisisty” rozwija się na skutek nawarstwiających się mikro-urazów. Gdy organizm nie nadąża z regeneracją struktur to wówczas rozwija się stan zapalny, a wszystko zaczyna się od tych samych, powtarzanych codziennie ruchów, od prostych czynności, jak wkręcanie śrubokrętem, wykręcanie, wiercenie, klikanie myszką, pisanie na klawiaturze itd. W trakcie takich zadań biomechanika stawu łokciowego jest daleka od idealnej. Nie namawiamy od razu do rozglądania się za inną pracą. Skoro ktoś jest w czymś dobry to powinien to robić. Namawiamy jednak na szybkie podjęcie leczenia, by nie dopuścić do przewlekłego stanu zapalnego i powstania ewentualnych zwapnień. W dalszej części tekstu doradzimy, w jaki sposób szybko wyleczyć „łokieć tenisisty”?

Objawy „łokcia tenisisty”

Na początku już wspomnieliśmy o tym, że głównym objawem „łokcia tenisisty” jest ból po wewnętrznej stronie łokcia. Objawy są na tyle charakterystyczne, że wprawny ortopeda, czy nawet fizjoterapeuta już na podstawie wywiadu z pacjentem i badania palpacyjnego jest w stanie zdiagnozować to schorzenie. Zapalenie bocznego nadkłykcia kości ramiennej trudno jest pomylić z innymi jednostkami chorobowymi. Oprócz bólu, który może promieniować do przedramienia występuje tkliwość po zewnętrznej stronie łokcia, może pojawić się też obrzęk, a okolica łokcia często jest ocieplona. Wspomniane już zostało też, że osoby cierpiące na „łokieć tenisisty” odczuwają spadek siły w nadgarstku.  Jeżeli opisane powyżej dolegliwości zauważyłeś u siebie to najprawdopodobniej cierpisz na „łokieć tenisisty”. Sprawdź teraz, jak wygląda leczenie tego schorzenia w naszym gabinecie w Krakowie. Łokieć tenisisty to jedna z trzech najczęstszych patologii, z którymi zgłaszają się do nas pacjenci.

Zadzwoń i umów się na wizytę teraz! +48 501 89 49 89

Fala uderzeniowa na łokieć tenisisty – leczenie

Leczenie łokcia tenisisty powinno zostać przeprowadzone wielotorowo. Po pierwsze należy odciążyć chorą kończynę, aby stworzyć jej lepsze warunki do regeneracji. Po drugie trzeba wyleczyć stan zapalny. Od jakiegoś czasu w Polsce dostępna jest terapia falą uderzeniową. Jest to nieinwazyjna metoda leczenia  o wysokiej skuteczności. Chociaż zabiegi falą radialną są trochę bolesne, to jednak efekt terapeutyczny rekompensuje ból w trakcie zabiegu. Jeżeli natomiast wolisz, żeby zabieg był praktycznie bezbolesny warto wybrać falę uderzeniową skupioną, która jest trochę droższa, ale praktycznie nie boli i zabiegi można wykonywać częściej. Ogromną zaletą fali uderzeniowej w leczeniu stanów zapalnych jest fakt, że działa punktowo, w miejscu zapalenia, a nie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne, które zanim dotrą do miejsca bólu obciążają żołądek, wątrobę i jelita. Fala uderzeniowa ma o wiele większą skuteczność niż np. ultradźwięki, więc jeżeli ortopeda będzie próbował cię wysłać na ultradźwięki, czy tez pole magnetyczne to zapytaj go, dlaczego nie na falę uderzeniową? Do naszego gabinetu trafiają pacjenci po 10 – 20 ultradźwiękach, bez poprawy w leczeniu, a po kilku zabiegach falą uderzeniową zastanawiają się, czemu ortopeda im od razu tego nie zalecił – tak duża różnica jest w działaniu tych metod fizykoterapeutycznych. Skuteczność fali uderzeniowej radialnej wynosi około 80% a fali uderzeniowej skupionej nawet 90% – to najlepsza z ogólnodostępnych metod leczenia bólu i stanów zapalnych tkanek miękkich. Podczas terapii falą uderzeniową na łokieć tenisisty poprawia się cyrkulacja krwi, wzrasta tez produkcja kolagenu. Co ważne na zabiegi falą uderzeniową nie potrzeba skierowania od lekarza.

Zapraszamy do naszego gabinetu rehabilitacji w Krakowie przy ul. Szlak 12 na nieinwazyjne zabiegi falą uderzeniową. Pamiętaj, żeby umówić termin telefonicznie.

Umów się na wizytę już teraz!

Kapelanka 13A | 30-347 Kraków
Pon-Pt 08.00 – 20.00 ; Sb 9.00 - 14:00 (wymagane umówienie terminu wizyty)
© 2024 All rights reserved by Fala Uderzeniowa - Kraków | Polityka prywatności
Zapisz się online Zadzwoń