Umów wizytę +48 501 89 49 89

Zapalenie rozcięgna podeszwowego

Jeżeli na każdym kroku odczuwasz kłujący ból w obrębie pięty, jakby do buta wpadł gwóźdź lub ostry kamyk to jest duże prawdopodobieństwo, że cierpisz na zapalenie rozcięgna podeszwowego. Jest to schorzenie, które może dopaść praktycznie każdego, bez względu na to, w jakim jest wieku, czy też co robi na co dzień? Bez znaczenia jest też płeć. Przyczyn zapalenia rozcięgna podeszwowego może być wiele, o czym przeczytasz w dalszej części tekstu.

Dowiesz się też, co to jest rozcięgno podeszwowe i jaką pełni funkcję? Ponadto, będzie o najczęstszych czynnikach generujących zapalenie rozcięgna. Sprawdzisz też jakie są objawy zapalenia rozcięgna podeszwowego i jak wygląda skuteczne leczenie w Krakowie, przy ul. Szlak 12. Chcesz szybko się wyleczyć, prawda? Nie dopuść do tego, by stan zapalny przeszedł w stan przewlekły, który jest o wiele trudniejszy do wyleczenia. Zajmij się swoim rozcięgnem podeszwowym już dziś.

Co to jest rozcięgno podeszwowe?

Rozcięgno podeszwowe to wytrzymałe pasmo z tkanki łącznej ciągnące się od pięty aż do podstawy dystalnych paliczków. Zdaniem wielu rozcięgno jest najważniejszym funkcjonalnym elementem ludzkiej stopy. Dzięki niej możliwe jest przetaczanie stopy z pięty na palce. To swoista „taśma”, która napina się i rozluźnia podczas chodzenia, biegania, skakania. Z racji swoich funkcji rozcięgno podeszwowe narażone jest na przeciążenia i urazy, każdego dnia. Mikro-urazy w obrębie rozcięgna są nieodzowne, wynikają z codziennego użytkowania. Kłopot zaczyna się jednak wtedy, gdy ich nawarstwienie jest już tak duże, że organizm sam nie jest w stanie nadążyć z regeneracją rozcięgna. Z czasem dochodzi do rozwinięcia się stanu zapalnego, który pacjent odczuwa jako przenikliwy ból w obrębie pięty – tam właśnie znajdują się przyczepy rozcięgna.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego – objawy

Jakie są objawy zapalenia rozcięgna podeszwowego? Tak, jak zostało wspomniane już na początku, a więc ostry, kłujący ból w obrębie pięty, odczuwalny podczas chodzenia lub biegania, najbardziej dający się we znaki rano, gdy nogi nie są jeszcze „rozchodzone”, a także wieczorem po całym dniu pracy. W przypadku sportowców silny ból może się pojawić również zaraz po treningu lub zawodach. Dolegliwości są do tego stopnia odczuwalne, że uniemożliwiają normalne chodzenie, chory utyka, starając się za wszelką cenę unikać obciążania bolącej stopy. Gdy szybko nie podejmie się leczenia to z czasem może dojść do przeciążenia rozcięgna w drugiej stopie, która jest zmuszona wziąć większość ciężaru ciała na siebie. W związku z tym tak ważne jest, by w przypadku jakichkolwiek dolegliwości opisanych powyżej jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Warto jeszcze nadmienić, że objawy związane z zapaleniem rozcięgna podeszwowego są identyczne jak w przypadku ostrogi piętowej. To sprawia, że często pacjenci myślą, że mają ostrogę piętową. Z punktu leczenia zachowawczego nie ma różnicy, skuteczne leczenie opiera się na zastosowaniu tych samych metod, ale o tym w dalszej części tekstu.

Zadzwoń i umów się na wizytę teraz! +48 501 89 49 89

Zapalenie rozcięgna podeszwowego – przyczyny

Wspomnieliśmy już, że do rozwinięcia się stanu zapalnego dochodzi głównie na skutek nawarstwiających się mikro-urazów. Warto w tym miejscu dodać, co sprzyja powstawaniu takich mikro-urazów. Są to przede wszystkim niewygodne, źle dopasowane obuwie, w których stopy nie pracują tak, jak powinny. Również nadwaga jest bardzo często przyczyną rozwinięcia się stanu zapalnego – stopy dźwigają większy ciężar niż powinny, a co za tym idzie struktury takie jak rozcięgno podeszwowe, czy też ścięgno Achillesa są narażone na większe obciążenie stałe. Wśród innych przyczyn można jeszcze wymienić wielogodzinną pracę stojącą, pracę w charakterze kierowcy (ciągłe operowanie pedałami sprzęgła, gazu), czy też pracę, w której nie brakuje chodzenia, jak listonosz, przewodnik turystyczny itp. U sportowców przyczyną zapalenia rozcięgna podeszwowego są najczęściej przeciążenia treningowe, niewystarczający czas na regenerację, czy też zła technika biegu. To tyle jak chodzi o główne przyczyny zapalenia rozcięgna podeszwowego, teraz czas abyś się dowiedział/a, w jaki sposób szybko i skutecznie wyleczyć to uciążliwe schodzenie?

Fala uderzeniowa na zapalenie rozcięgna podeszwowego

Najlepsze efekty w przypadku zapalenia rozcięgna podeszwowego daje leczenie objawowe plus profilaktyka. Nie bez znaczenia jest również eliminacja czynnika sprawczego (np. niewygodnych butów). W leczeniu objawowym doskonale sprawdza się fala uderzeniowa. Jest to terapia o wysokiej skuteczności, sięgającej 80% w przypadku terapii falą radialną oraz 90% w przypadku terapii falą skupioną. Choć zabiegi są trochę bolesne to terapia jest nieinwazyjna i bezpieczna. Istnieją pewne przeciwskazania do jej wykonania, aczkolwiek jest ich niewiele – przeczytasz o nich w zakładce PRZECIWSKAZANIA. Wracając do samej terapii to przeważnie już po kilku zabiegach pacjenci czują poprawę, wstają rano bez stresu, bez obawy, że pierwsze kroki skończą się silnym bólem w pięcie. Zabiegi w ramach terapii wykonuje się z kilkudniowymi odstępami w zależności od rodzaju urządzenia – chodzi o to, by tkanki miały czas na regenerację. W naszym gabinecie w Krakowie falę uderzeniową wykonujemy każdego dnia, po kilkadziesiąt zabiegów. Możemy więc śmiało napisać, że się w tym specjalizujemy. Jeżeli chcesz szybko pozbyć się objawów zapalenia rozcięgna, które uniemożliwiają Ci normalne funkcjonowanie to umów się na wizytę. Zapamiętaj adres: ul. Szlak 12, Kraków fala uderzeniowa – nie wymagamy skierowania.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego leczenie dodatkowe

Wspomagająco w leczeniu zapalenia rozcięgna podeszwowego działają wkładki ortopedyczne, ale nie zwyczajne, gotowe, kupione w sklepie ortopedycznym. Takie niestety bardzo często zamiast pomóc jeszcze pogarszają sprawę. Chodzi o wkładki indywidualne, dopasowane konkretnie pod każdą ze stóp – w końcu każdy z nas ma inne stopy, prawda? Wymodelowane indywidualnie wkładki nie tylko przyspieszą leczenie rozcięgna podeszwowego, ale również zabezpieczą stopy przed nawrotem dolegliwości. Nosząc takie wkładki poprawisz biomechanikę chodu, która często przy zapaleniu rozcięgna jest zaburzona. Z naszego doświadczenia wynika, że najlepsze są wkładki termoplastyczne, czyli formowane na ciepło, na podstawie badania komputerowego stóp. Takie wkładki nie tylko doskonale się dopasują do stóp, ale też pozwolą na późniejsze przemodelowanie bez konieczności kupowania nowych.

Umów się na wizytę już teraz!

Kapelanka 13A | 30-347 Kraków
Pon-Pt 08.00 – 20.00 ; Sb 9.00 - 14:00 (wymagane umówienie terminu wizyty)
© 2024 All rights reserved by Fala Uderzeniowa - Kraków | Polityka prywatności
Zapisz się online Zadzwoń