Umów wizytę +48 501 89 49 89

Ostroga piętowa

Czujesz kłujący, przenikliwy ból podczas chodzenia? Najgorzej jest rano, gdy stawiasz pierwsze kroki? To może być tzw. ostroga piętowa – często spotykana przypadłość powodująca silny ból w pięcie podczas poruszania się. Sprawdź, co to jest za schorzenie oraz jak powinno wyglądać skuteczne leczenie zachowawcze? Niestety ostroga piętowa sama nie zniknie, a nieleczona będzie coraz bardziej utrudniać nawet najprostsze codzienne obowiązki.

Nie dopuść do stanu, w którym jedynym ratunkiem będzie operacja polegająca na rozcięciu pięty i wycięciu ostrogi. Zacznij działać już dziś. Przecież chcesz uwolnić się od uciążliwego bólu, prawda?

Ostroga piętowa – co to jest?

Ostroga piętowa to nieduże zwapnienie w kształcie haczyka, które powstaje w obrębie kości piętowej – od spodu (ostroga piętowa dolna) lub z tyłu pięty (ostroga piętowa górna). Pierwsza z nich jest przeważnie wynikiem przewlekłego stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego, natomiast druga to skutek przewlekłego stanu zapalnego ścięgna Achillesa. W obu przypadkach zwapnienia powstają najczęściej w obrębie przyczepów (rozcięgna/ścięgna). Posiadanie ostrogi piętowej nie zawsze wiąże się ze stanem zapalnym i bólem. Jest wiele osób, które mają ostrogi, ale nie odczuwają dolegliwości bólowych. Duże znaczenie ma tu waga chorego, rodzaj pracy, którą wykonuje na co dzień (np. praca stojąca), a także wiek.

Objawy ostrogi piętowej

Jak już zostało napisane na początku artykułu, głównym objawem ostrogi piętowej jest silny ból podczas chodzenia. Pacjenci opisują go jako kłujący, przeszywający, jakby do buta wpadł ostry kamyk. Wspomniane zostało też, że najbardziej dolegliwości dokuczają rano, zanim człowiek się rozchodzi. To charakterystyczny objaw dla tego schorzenia, na który skarży się 9 na 10 pacjentów. Problemy z poruszaniem się to jedno, poza tym może pojawić się obrzęk i tkliwość pięty co może spowodować problemy z założeniem obuwia. Podsumowując, dolegliwości związane z ostrogą piętową chociaż nie zagrażają zdrowiu i życiu to potrafią jednak wydatnie obniżyć jakość życia codziennego, nastręczając trudności przy zwyczajnych, codziennych czynnościach.

Przyczyny ostrogi piętowej

Wspomnieliśmy już, o bezpośrednich przyczynach powstawania ostróg piętowych. W przypadku ostrogi piętowej dolnej jest to przeważnie przewlekły stan zapalny przyczepów rozcięgna podeszwowego, natomiast w przypadku ostrogi piętowej górnej jest to konsekwencja przewlekłego stanu zapalnego ścięgna Achillesa na przyczepie. Warto jeszcze te informacje uzupełnić o przyczyny pośrednie, a więc to, co prowadzi do rozwinięcia się stanów zapalnych, inaczej entezopatii, we wspomnianych miejscach. Główną przyczyną są mikro-urazy, do których dochodzi na skutek przeciążeń wyżej wymienionych struktur (rozcięgna, ścięgna). Dzieje się tak na skutek nadmiernej aktywności fizycznej, ale też nadwagi, chodzenia lub biegania w źle dobranym, niewygodnym obuwiu, które zniekształca biomechanikę chodu. Dużym problemem w społeczeństwach wysoko rozwiniętych jest chodzenie po twardych nawierzchniach, takich jak beton i asfalt (poza domem), kamienne posadzki, parkiet, płytki (wewnątrz domu lub pracy). Tymczasem ludzkie stopy nie są biologicznie przystosowane do tego typu nawierzchni. Także deformacje stóp mogą być przyczyną rozwinięcia się stanu zapalnego i wytworzenia się z biegiem czasu omawianego zwapnienia, a więc ostrogi piętowej.

Zadzwoń i umów się na wizytę teraz! +48 501 89 49 89

Zachowawcze leczenie ostrogi piętowej

Na rynku istnieje kilka popularnych metod leczenia ostrogi piętowej. Te naturalne, wywodzące się z medycyny ludowej, o których można przeczytać w Internecie sobie darujemy – ponieważ się w nich nie specjalizujemy i nie możemy odnieść się do ich skuteczności, a nie tego, czy są bezpieczne. Jeżeli chodzi o metody fizykoterapeutyczne to przez wiele lat ostrogi piętowe leczone były (i niestety dalej są) ultradźwiękami, laserem, krioterapią. Te metody mają niską skuteczność i w zdecydowanej większości przypadków nie skutkują, bądź efekt jest „na chwilę”. Stan zapalny i ostrogę można też leczyć za pomocą osocza bogatopłytkowego, które uzyskuje się z krwi pacjenta. Wadą tej metody jest jednak jej cena. Jeden zastrzyk z osocza PRP kosztuje w Krakowie około 1000 zł, jednak nie ma 100% gwarancji, że tylko jedna iniekcja wystarczy do wyleczenia. Co więc pozostaje? Obecnie najlepsze efekty, w stosunku do ceny przy zachowaniu nieinwazyjności daje terapia falą uderzeniową. Co to takiego i jak przebiega? Wszelkie niezbędne informacje znajdziesz w tekście poniżej.

Fala uderzeniowa na ostrogę piętową

Fala uderzeniowa na ostrogę piętową to obecnie najlepsza ogólnodostępna metoda leczenia tego uciążliwego schorzenia. Skuteczność tej terapii wynosi około 80%, czyli w przypadku 16 na 20 pacjentów daje ona bardzo dobre rezultaty. Statystycznie do wyleczenia dolegliwości związanych z ostrogą piętową potrzeba 8-10 zabiegów, natomiast już po kilku pacjenci odczuwają poprawę – zmniejszenie bólu, łatwiejsze poruszanie się. Nie powinno się przerywać wtedy terapii tylko doprowadzić do końca, czyli sytuacji że z bólu, który był przed rozpoczęciem terapii zostało jakieś 10%. Co istotne, zabiegi falą uderzeniową na ostrogę piętową wykonuje się z zachowaniem co najmniej 5 dniowych odstępów w przypadku fali radialnej oraz 3 dni w przypadku fali skupionej. Chodzi o to, by tkanki miękkie poddane terapii miały czas na regenerację. Na czym polega skuteczne działanie fali uderzeniowej? Przede wszystkim terapia poprawia cyrkulację krwi, co wpływa na odżywienie tkanek w tlen. Wzrasta też produkcja naturalnego kolagenu, który jest głównym budulcem tkanek miękkich. Poza tym fala uderzeniowa wykazuje działanie przeciwbólowe i rozluźniające, dzięki czemu w trakcie terapii można odstawić na bok doustne środki przeciwbólowe i maści. Zabiegi są trochę bolesne, ale bez problemu da się wytrzymać te 5 minut, bo mniej więcej tyle trwa jeden zabieg. Po wszystkim można normalnie wrócić do codziennych obowiązków.

Wkładki na ostrogę piętową

W leczeniu ostrogi piętowej można zastosować również specjalne wkładki ortopedyczne. Ważne jednak, by były to wkładki indywidualnie dopasowane do stóp pacjenta. Takie wkładki odciążają piętę, poprawiają biomechanikę stopy, przez co wzrasta komfort poruszania się. Dolegliwości bólowe są mniejsze już po kilku dniach. Takie wkładki nie tylko przyspieszą regenerację podczas terapii falą uderzeniową, ale również zabezpieczą stopy na przyszłość przed nawrotem dolegliwości. Więcej na temat wkładek ortopedycznych na ostrogę piętową można przeczytać klikając w ten link. Jeżeli chcesz szybko wyleczyć ostrogę piętową to połączenie terapii falą uderzeniową z indywidualnymi wkładkami jest najlepszym rozwiązaniem.

Umów się na wizytę już teraz!

Kapelanka 13A | 30-347 Kraków
Pon-Pt 08.00 – 20.00 ; Sb 9.00 - 14:00 (wymagane umówienie terminu wizyty)
© 2024 All rights reserved by Fala Uderzeniowa - Kraków | Polityka prywatności
Zapisz się online Zadzwoń