Umów wizytę +48 501 89 49 89

Ból pięty

Ból pięty jest pojęciem dość ogólnym, tak samo jak ból brzucha, czy ból pleców. W kontekście bólu brzucha, czy też pleców można wymienić jednym tchem kilka, a może i kilkanaście potencjalnych przyczyn. Nie inaczej jest w przypadku bólu pięty. Dlatego też warto na wstępie rozróżnić, czy chodzi o ból pięty przy chodzeniu, czy też dolegliwości doskwierają cały czas, bez względu na to, czy się stoi, czy się leży? Poniżej przedstawiamy przyczyny, diagnostykę oraz sposoby leczenia bólu pięty.

Ból pięty jest pojęciem dość ogólnym, tak samo jak ból brzucha, czy ból pleców. W kontekście bólu brzucha, czy też pleców można wymienić jednym tchem kilka, a może i kilkanaście potencjalnych przyczyn. Nie inaczej jest w przypadku bólu pięty. Dlatego też warto na wstępie rozróżnić, czy chodzi o ból pięty przy chodzeniu, czy też dolegliwości doskwierają cały czas, bez względu na to, czy się stoi, czy się leży? Poniżej przedstawiamy przyczyny, diagnostykę oraz sposoby leczenia bólu pięty, który doskwiera podczas poruszania się. To może być zarówno zapalenie rozcięgna podeszwowego, jak i ostroga piętowa, zapalenie ścięgna Achillesa, jak również pęknięcie kości piętowej, czy też atrofia poduszki tłuszczowej stopy. Przyczyn bólu w pięcie może być kilka, dlatego zawsze najlepszym wyjściem jest skierowanie się do specjalisty. Lekarz ortopeda wykona badanie USG, a w razie wątpliwości skieruje do pracowni rentgenowskiej. Wracając do przyczyn bólu pięty sprawdźmy, co może odpowiadać za dolegliwości obniżające jakość życia codziennego?

Ból pięty najsilniejszy rano? To zapewne ostroga piętowa

Ostroga piętowa to już praktycznie schorzenie cywilizacyjne. Możemy śmiało napisać że 9 na 10 pacjentów, którzy do nas trafiają to pacjenci z ostrogami piętowymi. Co to takiego? Jest to niewielkie zwapnienie w kształcie haczyka, które powstaje w obrębie kości piętowej na skutek przewlekłego stanu zapalnego. Wspomniany stan zapalny może dotyczyć rozcięgna podeszwowego i wówczas mamy do czynienia z ostrogą piętową dolną, którą charakteryzuje ból pięty od spodu. Stan zapalny o charakterze przewlekłym może dotyczyć również przyczepów ścięgna Achillesa i wtedy mówimy o ostrodze piętowej górnej – wówczas pacjent skarży się na ból pięty z tyłu. Czy w Twoim przypadku ból pięty najbardziej dokucza rano, zaraz po wstaniu z łóżka i nieco maleje, gdy się go rozchodzi? To zupełnie normalne w przypadku ostrogi piętowej. Charakterystyczne jest też przeszywające kłucie w obrębie pięty. Ulgę daje dopiero ponowne odciążenie stopy, gdy jednak znowu trzeba przejść kawałek, ból pięty znowu się „odzywa”. W leczeniu ostrogi piętowej najlepsze efekty daje terapia falą uderzeniową, której skuteczność oscyluje w granicach 80% jeśli mówimy o fali radialnej. W przypadku fali uderzeniowej skupionej statystyka jest jeszcze lepsza i sięga nawet 90% wyleczonych przypadków. Czasami już po kilku nieinwazyjnych zabiegach pacjenci odczuwają poprawę, ból pięty przy chodzeniu jest mniejszy. Nie warto przerywać wtedy terapii tylko trzeba ją doprowadzić do końca, by dolegliwości nie wróciły. Z naszego wieloletniego doświadczenia wynika, że przy ostrodze piętowej trzeba wykonać 8 czy nawet 10 zabiegów. Po skończonej terapii warto zabezpieczyć stopę przed nawrotem dolegliwości za pomocą specjalnych wkładek do butów, modelowanych indywidualnie.

Zadzwoń i umów się na wizytę teraz! +48 501 89 49 89

Ból pięty przy chodzeniu to może być zapalenie rozcięgna podeszwowego

Jak już zostało wspomniane na początku, ból pięty przy chodzeniu może być również wynikiem zapalenia rozcięgna podeszwowego. Co to jest rozcięgno podeszwowego? Jest to swego rodzaju kontynuacja mięśnia trójgłowego łydki/ścięgna Achillesa, struktura która podczas chodzenia czy biegania cały czas napina się i rozluźnia, będąc przy tym narażona na działanie ogromnych sił, a co za tym idzie także mikro uszkodzeń. W skutek nawarstwiających się mikro urazów rozcięgna rozwija się stan zapalny, któremu towarzyszą dolegliwości bólowe – najczęściej w okolicy przyczepów w obrębie kości piętowej. Na zapalnie rozcięgna podeszwowego skarżą się zarówno sportowcy, jak i osoby z nadwagą stroniące od systematycznej aktywności fizycznej. Często przyczyną rozwoju stanu zapalnego jest chodzenie w źle dobranym obuwiu, co wpływa na biomechanikę chodu. Skuteczne leczenie najczęściej opiera się tak jak w przypadku ostrogi piętowej na zabiegach falą uderzeniową. Co do liczby powtórzeń, też należy się liczyć z tym, że do wyleczenia zapalenia rozcięgna podeszwowego może być konieczne wykonanie nawet 8-10 zabiegów, w kilkudniowych odstępach. Po skończonej terapii zaleca się wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych.

Ból pięty podczas chodzenia, a zapalenie ścięgna Achillesa

Ból pięty podczas chodzenia może być również związany ze stanem zapalnym ścięgna Achillesa. Tak samo, jak w przypadku zapalenia rozcięgna podeszwowego dochodzi do niego w skutek nawarstwiających się mikro urazów, najczęściej związanych z nieprawidłową biomechaniką chodu, nadwagą, źle dobranym obuwiem, czy przeciążeniami. Gdy podczas chodzenia pojawia się ból z tyłu pięty to stanem zapalnym objęte są przyczepy ścięgna Achillesa w okolicy kości piętowej. Nie zawsze boli cały Achilles, a przypomnijmy to najdłuższe ścięgno w ludzkim organizmie ciągnie się od kości piętowej aż do łydki. Najczęściej dolegliwości bólowe odczuwalne są właśnie przy kości piętowej, stąd też ten ból pięty. Najlepsze efekty w leczeniu zapalenia ścięgna Achillesa uzyskuje się poprzez zastosowanie terapii falą uderzeniową. Zabiegi wykonuje się co 3-4 dni w przypadku fali uderzeniowej skupionej i raz na tydzień w przypadku fali radialnej, co pozwala tkankom miękkim na optymalną regenerację. Zazwyczaj 8-10 zabiegów na przestrzeni kilku tygodni wystarcza do wyleczenia stanu zapalnego ścięgna Achillesa.

Ból pięty, a zapalenie kaletek Achillesa

Kaletki Achillesa umiejscowione są z tyłu pięty i są bardzo podatne na mikro-urazy. Niekiedy wystarcza sezonowa zmiana butów by doszło do rozwinięcia się stanu zapalnego. Wyższy, sztywny zapiętek w butach to najczęstszy winowajca omawianej sytuacji. Kaletki Achillesa dokuczają też sportowcom, co ma związek z ogromnymi siłami oddziałującymi na ścięgno, a co za tym idzie również przeciążeniami. W leczeniu zapalenia kaletek Achillesa nie ma sensu stosowanie jakichkolwiek środków NLPZ ponieważ ich skuteczność jest znikoma, a skutki dla układu pokarmowego są dość wyraźne. Lepszym rozwiązaniem jest wzięcie punktowo kilku zabiegów falą uderzeniową i odciążenie stopy na czas terapii – wówczas efekty lecznicze przyjdą już po 4-5 zabiegu.

Inne przyczyny bólu pięty

Wśród innych przyczyn bólu pięty warto wspomnieć o tzw. pięcie Haglunda. Wygląda to tak, jakby ktoś do pięty doczepił… drugą piętę. Przerażające? Bez wątpienia tak. Pięta Haglunda to po prostu skupisko różnej wielkości zwapnień (ostróg) z tyłu pięty. Nie tylko boli przy chodzeniu, ale też często uniemożliwia włożenie buta, co związane jest z wyraźnym obrzękiem. Leczenie Pięty Haglunda jest długotrwałe i nie ma gwarancji, że uda się uniknąć interwencji chirurgicznej. Warto jednak zacząć od leczenia zachowawczego, a więc terapii falą uderzeniową w liczbie 8 zabiegów falą skupioną lub 10 zabiegów falą radialną, następnie miesiąc przerwy i kolejne 8-10 zabiegów w zależności od urządzenia generującego fale uderzeniowe. Dodatkowo wysoce zalecane jest wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych, które odciążą piętę przy chodzeniu. Należy też pamiętać, że ból pięty podczas poruszania się może być też wynikiem zmęczeniowego złamania kości piętowej, dlatego diagnostyka w przypadku dolegliwości bólowych zawsze powinna obejmować zdjęcie RTG, na którym dokładnie widać wszelkie przerwy w ciągłości tkanki kostnej.

Umów się na wizytę już teraz!

Kapelanka 13A | 30-347 Kraków
Pon-Pt 08.00 – 20.00 ; Sb 9.00 - 14:00 (wymagane umówienie terminu wizyty)
© 2024 All rights reserved by Fala Uderzeniowa - Kraków | Polityka prywatności
Zapisz się online Zadzwoń